fbpx
lokpoint
Logowanie

Eco Driving sposób na oszczędności

W obecnych czasach coraz bardziej popularne staje się redukowanie zużycia różnych zasobów energii. Niesie to ze sobą niezwykle dużo korzyści, nie tylko dla samego otoczenia naturalnego. Pozwala to także wielu firmom na redukcję kosztów, która korzystnie wpływa na generowany przez nie wynik finansowy. Jednym z głównych sposobów na obniżenie poziomu kosztów w przedsiębiorstwie może być umiejętnie zastosowany Eco Driving. Ekonomiczna jazda nie dotyczy, jak mogłoby się błędnie wydawać jedynie samochodów osobowych. Racjonalna i oszczędna jazda jest realna także samochodem ciężarowym. W zależności czy przedsiębiorstwo posiada jeden, czy całą flotę pojazdów ciężarowych wysokość oszczędności może osiągać znaczące wartości. Efekt taki można uzyskać relatywnie szybko, a następnie utrzymać długofalowo zapoznając kierowców z kilkoma istotnymi zasadami Eco Driving. Warto także zaopatrzyć się w odpowiednią aplikację, która umożliwi rejestrowanie poszczególnych elementów ekonomicznej jazdy.

Unikanie postojów na włączanym zapłonie.

Często zdarzają się sytuacje, kiedy to kierowcy robią sobie postój na włączonym zapłonie chcąc chociażby ogrzać samochód czekając na rozładunek w zimie lub obchodzić się z wykorzystaniem klimatyzacji w upalne letnie dni. Takie zachowanie ma negatywny wpływ nie tylko na większe zużycie paliwa, ale także przyczynia się do szybszej eksploatacji niektórych podzespołów.

Ruszaj powoli i hamuj z rozwagą.

Kolejne błędy, które są sprzeczne z zasadami ekonomicznej jazdy to przeciążanie przyspieszania oraz hamowania. Nieraz zdarzają się sytuacje, w których kierowcy rozpędzają szybko samochód na pierwszym biegu, który jak należy pamiętać służy jedynie do ruszania. Drugą sytuacją, wynikającą ze zbyt dynamicznej jazdy, jest gwałtowne hamowanie, który w znacznym stopniu obciąża układ hamulcowy samochodu. Istotne w tym przypadku jest wyrobienie przez kierowcę chociażby nawyku hamownia silnikiem na biegu, w momencie gdy, na przykład z daleka widzi zmianę światła i nieunikniony postój.

Stała prędkość kluczem do ekonomicznej jazdy.

Spore oszczędności z pewnością pojawią się po zastosowaniu także takich zasad Eco Driving jak jazda ze stałą prędkością oraz nieprzekraczająca jej maksymalnej wartości. Utrzymywanie równej prędkości na długim odcinku trasy to nie tylko oszczędności wynikające z mniejszego zużycia paliwa, ale także mniejsza eksploatacja poszczególnych komponentów samochodu. Do takiej jazdy bardzo pomocne jest zastosowanie tempomatu, jednak równie ważne są umiejętności kierowcy. Musi on cechować się pewną umiejętnością przewidywania zdarzeń na drodze. Ekonomiczna jazda polega bowiem na ograniczeniu do minimum liczby nieprzewidzianych zatrzymywań się w trakcie jazdy, ponieważ to właśnie w trakcie używania pierwszego biegu samochód spala najwięcej paliwa.

Jazda na biegu jałowym odchodzi do lamusa.

W dawnych czasach bardzo popularne wśród kierowców samochodów osobowych oraz ciężarowych było hamownie z wykorzystaniem biegu jałowego. Jest to jednak zachowanie sprzeczne z zasadami wynikającymi z Eco Drivingu. Obecnie, w coraz większej liczbie nowoczesnych samochodów ciężarowych zastosowana technologia wpływa na fakt że, powinno hamować się, kiedy sytuacja na to pozwala, z wykorzystaniem silnika. Dzieje się tak ponieważ w momencie zdjęcia nogi z gazu dopływ paliwa jest w pełni odcięty, natomiast samochód napędzany jest wyłącznie za pomocą kół. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza poziom zużycia paliwa. Istotne jest także, aby w momencie każdej zmiany biegów wciskać sprzęgło do samego końca, ponieważ jest to również jedna z kluczowych zasad ekonomicznej jazdy.

Można zauważyć zatem, że zastosowanie kilku zasad w trakcie codziennej jazdy może mieć ogromne przełożenie na redukcję kosztów paliwa oraz eksploatację samochodów.

Zacznij teraz

Napisz do nas bezpośrednio na kontakt@omtech.pl lub zadzwoń 514 900 578
Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania oraz pokażemy Ci pełną wersję aplikacji.

 

Jeżeli jednak nie masz obecnie ochoty na rozmowę, to użyj formularza poniżej abyśmy mogli wysłać Ci dostęp do darmowej wersji demonstracyjnej.

www.smfonline.pl