fbpx
lokpoint
Logowanie

Monitoring pojazdów - dlaczego warto w niego zainwestować,   mając firmę?

Monitoring pojazdów - dlaczego warto w niego zainwestować, mając firmę?

Nie będzie przesadnym twierdzenie, iż obecnie monitoring pojazdów jest ważnym wsparciem w zakresie zarządzania flotą firmową. Rozwiązania dostępne na rynku pozwalają na lepsze zarządzanie firmową flotą zarówno jeśli chodzi o rozliczanie czasu pracowników terenowych, jak również mogą dostarczać wiele istotnych danych dotyczących eksploatacji samochodów, co zdecydowanie wpływa na optymalizację wydatków I lepsze planowania budżetu przeznaczonego na flotę. Jakie są ponadto powody, dla których warto zainwestować w monitoring pojazdów, mając firmę?

 

Śledzenie floty pojazdów w czasie rzeczywistym

Monitoring pojazdów zapewnia ciągły dostęp do informacji na temat aktualnego położenia pojazdów oraz przebytej trasy. Nie musimy dzwonić do swoich pracowników, żeby ustalić, gdzie obecnie się znajdują lub sprawdzać status ich zadań. Wystarczy zalogować się do systemu SMF, aby móc to szybko sprawdzić. Do systemu można zajrzeć, będąc w dowolnym miejscu, warunkiem jest tylko dostęp do Internetu.

 

Lepsza kontrola nad pracownikami w trasie

Może się zdarzyć, że pracownicy w godzinach pracy wykorzystują samochody służbowe w celach osobistych, a to niestety może wpływać na ich wydajność.

Wykorzystanie pojazdów służbowych i czasu pracy celem załatwiania prywatnych spraw przez pracowników pracujących w terenie, jest nierzadkim zjawiskiem. Z tego względu, aby móc sprawdzić ich uczciwość, warto zainwestować w monitoring pojazdów. Dane, które gromadzone są przez taki system, pozwolą na zmierzenie wydajności, rozróżnienie kilometrów prywatnych od służbowych oraz wykonywanie planu przez osoby pracujących w naszej firmie. Korzystając z rozwiązań GPS, ograniczamy ryzyko różnego typu nadużyć i mamy kontrolę nad pracą wykonywaną w terenie.

 

Możliwość zmniejszenia ilości spalanego paliwa przez pojazdy

Niektórych sytuacji nie można przewidzieć dlatego też dopuszczalne jest w wyjątkowych sytuacjach załatwianie prywatnych spraw w godzinach pracy.

Na sporadyczne robienie szybkich zakupów niejeden szef, czy też manager będzie w stanie przymknąć oko. Niestety, ale firmy nierzadko stają się ofiarą znacznie poważniejszych nadużyć mających związek z zabieraniem dodatkowych ładunków, świadczeniem dodatkowej pracy dla innych przedsiębiorstw, czy też wyjazdów w weekendy z członkami rodziny, oczywiście na pokładzie samochodu firmowego zatankowanego za firmowe pieniądze.

Jeśli zdecydujemy się na monitoring floty samochodowej, wystarczający będzie wówczas przełącznik w samochodzie, dzięki któremu kierowca poinformuje nas, jaki dystans pokonuje w swoim czasie prywatnym. Podczas analizy wydatków związanych z użytkowaniem aut, paliwo jest bardzo istotnym punktem w budżecie każdej firmy. Wydatki na nie mogą bowiem sięgać nawet 50%. Dlatego kontrolowanie zużycia benzyny czy oleju napędowego, w zestawieniu z dokładną analizą faktur pozwoli na spore oszczędności. Poziom oszczędności może być różny, ale w wypadku większych flot pojazdów, na pewno zauważalny.

 

Obniżenie wydatków na części zamienne

Korzystając z monitoringu pojazdów, mamy realne szanse na ograniczenie wydatków związanych z kosztami wymian części eksploatacyjnych. Coraz częściej managerowie zwracają uwagę na styl jazdy kierowców. Wbrew temu, co może się nam wydawać, na rynku obecne są przedsiębiorstwa, gdzie sprawdzanie raportów mających związek z użytkowaniem pojazdów jest na porządku dziennym. Istotne podczas takich analiz są dane dotyczące średniej prędkości oraz maksymalnej rozwijane przez dany pojazd, zmiany w stanie pracy silnika czy akumulatora. Dodatkowo bardzo ważne są takie parametry jak zakres obrotów silnika, silne skręty czy hamowania. Do kontroli dochodzi szczególnie jeżeli rezultaty spalania wybranego kierowcy odbiegają znacząco od reszty pracowników albo występuje nienormatywne zużycie ogumienia, albo innych części pojazdu.

 

Rozliczanie przebiegów tzw. kilometrówki pojazdów

Jednym z obowiązków właścicieli firm, jest dbanie o rzetelność prowadzenia dokumentacji pojazdów, wprowadzenie i przedstawienie regulaminu prawidłowego użytkowania aut firmowych i kontrolowanie jego przestrzegania. Monitoring pojazdów jest czymś więcej, aniżeli historią lokalizacji danego samochodu. Urządzenie to gromadzi wszelkie dane o przejazdach, które wymagane są przez urząd skarbowy. Jeżeli zatem prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdów, skorzystajmy z rozwiązania elektronicznego, żeby móc przesyłać raporty do urzędu w sposób automatyczny.

 

Zabezpieczenie przed ewentualną kradzieżą

Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż skradzione pojazdy służbowe to straty finansowe dla przedsiębiorstwa, jak również utrata płynności w zakresie realizacji zleceń. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku będą systemy monitorowania floty, gdyż zapewniają nieprzerwany dostęp do danych na jej temat, takich jak miejsca postojów, przebyte trasy czy aktualne położenia. Ponadto nowoczesne nadajniki GPS mogą wysyłać powiadomienia w wypadku prób zagłuszania sygnałów tzw. Jamming – co jest nierzadkim działaniem przestępców z dużym doświadczeniem. Możliwość całodobowej kontroli, zapewnia nam poczucie większej ochrony, jak i świadomości, iż w wypadku ewentualnej kradzieży/ przywłaszczenia pojazdy zostaną szybciej zlokalizowane.

 

Dostawy zawsze o czasie

Możliwość optymalizowania tras przejazdów w systemie monitorowania pojazdów, ułatwia zdecydowanie zaplanowanie zadań dla kierowców. Funkcjonalność umożliwia planowanie tras w taki sposób, żeby pracownicy mobilni mogli je pokonywać w odpowiednim czasie, przejeżdżając przy tym najmniejszą możliwą ilość kilometrów. Poza tym, dzięki opcji lokalizowania samochodów w dowolnym czasie, będziemy w stanie określić bardzo dokładnie, na jakim etapie jest obecnie realizacja wybranego zlecenia. Pozwoli nam to przewidzieć, czy wszystkie zadanie powierzone kierowcy będą wykonane w wyznaczonym terminie. Jeśli wystąpi ryzyko opóźnień, możemy odpowiednio wcześniej zareagować, żeby nie dopuścić do takich sytuacji.

 

Otrzymywanie powiadomień o istotnych terminach

Mając sporo obowiązków na głowie, z pewnością zdarzyło się nam zapomnieć o jakimś istotnym terminie, takich jak choćby przegląd pojazdu. W takich przypadkach bardzo pomocna okazuje się być jedna z opcji systemu monitorowania, która umożliwia gromadzenie informacji na temat ważnych dat, razem z automatycznym wysyłaniem powiadomień. Pozwala na monitorowanie oraz przechowywanie danych o ważności polis ubezpieczeniowych czy przeglądów technicznych aut. Poinformuje też nas o terminie zakończenia leasingów, ważności badań lekarskich pracowników mobilnych czy ważności ich praw jazdy. Nie da się zaprzeczyć, iż takie funkcjonalności ułatwiają zdecydowanie koordynację działań, które związane są z zarządzaniem flotą na co dzień I stanowią niezbędne narzędzie w codziennych zadaniach managera floty.

Wdrożenie monitoringu pojazdów we własnej firmie, okazuje się być znakomitą inwestycją. Dzięki temu w jednym miejscu mamy informacje niezbędne do zarządzania flotą w przedsiębiorstwie. Możemy sprawdzić w dowolnym momencie położenie pojazdów, skontrolować kierowców oraz trasy, jakie pokonali. Mamy też możliwość lepszego zadbania o użytkowanie pojazdów i ograniczenia kosztów paliwa. Dzięki przypomnieniom wysyłanym przez system nigdy nie zapomnimy o ważnych terminach.

Podsumowując powyższe, warto zauważyć, iż monitoring pojazdów to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i komfort. Wystarczy, że zalogujemy się do systemu i będziemy mieć kontrolę nad całą flotą firmową. Bez wątpienia wszystkie wymienione możliwości, przyczynią się także do podniesienia jakości obsługiwania klientów w naszym przedsiębiorstwie.

Zacznij teraz

Napisz do nas bezpośrednio na kontakt@omtech.pl lub zadzwoń 514 900 578
Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania oraz pokażemy Ci pełną wersję aplikacji.

 

Jeżeli jednak nie masz obecnie ochoty na rozmowę, to użyj formularza poniżej abyśmy mogli wysłać Ci dostęp do darmowej wersji demonstracyjnej.

www.smfonline.pl