fbpx
lokpoint
Logowanie

Czym jest monitoring floty samochodowej? Jak działa i jakie są jego zalety?

Monitoring floty to nic innego jak zastosowanie specjalistycznych urządzeń i narzędzi, dzięki którym osoba odpowiedzialna za zarządzanie flotą ma możliwość lepszej kontroli nad pojazdami i zasobami należącymi do przedsiębiorstwa. Monitoringowi podlegają nie tylko auta ciężarowe, ale również dostawcze, osobowe czy przyczepy. Dodatkowo kontrolowany jest czas i styl jazdy kierowcy, co dla firmy transportowej często jest bardzo ważne z punktu widzenia szukania oszczędności. Każdy system monitoringu floty działa opierając się na systemie nawigacji satelitarnej GPS.

Z czego składa się monitoring floty samochodowej?

Podstawą funkcjonowania każdego systemu monitoringu floty jest nadajnik GPS

Przy odrobinie wiedzy można zamontować go samodzielnie poprzez podłączenie do klem akumulatora czy wpięcie do złącza OBD, czy gniazda zapaliczki samochodowej. Są to proste sposoby nie tylko montażu nadajnika, ale i jego demontażu. Z tego też powodu firmy, którym w szczególności zależy na tym, by stosowany przez nich monitoring floty działał bez zarzutu, decyduje się zadanie jego montażu przekazać profesjonalistom zajmującym się monitoringiem GPS. To znacznie skuteczniejsza metoda, niemal niemożliwa do samodzielnego zdemontowania przez nieuczciwego pracownika, ponieważ w większości przypadków specjaliści umieszczają nadajnik GPS pod deską rozdzielczą lub za licznikami.

Sam nadajnik GPS to jeszcze nie wszystko, by możliwe było sprawne zarządzanie flotą samochodową.

Równie istotne co sam nadajnik jest odpowiednie oprogramowanie, odpowiedzialne za przetwarzanie bardzo dużej liczby danych.

Oprogramowanie, które jest uznawane za funkcjonalne, musi być proste I intuicyjne w obsłudze oraz zapewniać dokładne i czytelne analizy. Najlepszym rozwiązaniem będą oprogramowania w rozszerzonej wersji w wersji komputerowej, gdzie dostępne są bardziej złożone funkcjonalności oraz wersja skrócona dostępna z poziomu aplikacji mobilnej np. Smartfonu czy tabletu.

Zasada działania monitoringu floty

Zarządzenie flotą pojazdów odbywa się poprzez zastosowanie technologii telematycznej, co pozwala na zbieranie i przekazywanie danych przez GPS w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

To bardzo dobre i wygodne rozwiązanie dla menadżerów oraz właścicieli przedsiębiorstw, którzy na bieżąco mogą śledzić swoje pojazdy. Uzyskiwanie informacji na bieżąco ułatwia podejmowanie wielu decyzji podczas prowadzenia firmy, okazuje się być również niezwykle pomocne w nagłych sytuacjach. Wówczas osoba kontrolująca flotę może szybciej zareagować na pojawiający się problem, co zwiększa szybkość i skuteczność jego rozwiązania.

O czym warto pamiętać, wybierając monitoring floty pojazdów?

Nie każdy system monitoringu floty będzie działał spełniał oczekiwania managerów floty. Czym więc należy się kierować, wybierając GPS do pojazdu? Takie rozwiązania są obecnie oferowane przez mnóstwo firm, nie wszystkie jednak będą również funkcjonalne i pozwolą na odpowiednią kontrolę nad zarządzanymi pojazdami. Ze względu na dużą ilość systemów monitoringu warto wiedzieć czym się kierować, by wybrać ten najlepszy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy upewnić się, czy system zarządzania flotą pojazdów GPS pozwala na uzyskiwanie całodobowego dostępu do danych. Sprawna komunikacja w tym przypadku jest bardzo ważna. Z tego też powodu należy stawiać przede wszystkim na te systemy, do których dostęp można ustawić poprzez aplikację mobilną. W firmach transportowych czas reakcji na pewne wydarzenia odgrywa kluczową rolę, dlatego ważne jest, by osoby odpowiedzialne za monitorowanie floty miały stały dostęp do danych. Wybierając monitoring floty samochodowej, warto zwrócić również uwagę na to, czy jego zastosowanie da się połączyć z innymi wykorzystywanymi systemami transportowymi np. Giełdami transportowymi. Jeżeli tak, to bardzo dobra informacja, dająca możliwość uzyskania sprawniejszej kontroli, co przekłada się nie tylko na sprawność funkcjonowania firmy, ale i koszty ponoszone na utrzymanie floty.

Istotna rola raportów w monitoringu floty pojazdów

W systemach monitorowania floty pojazdów istotny jest również system tworzenia raportów. W zależności od potrzeb firmy transportowej mogą one zawierać różne dane. Ważne jest również to, by możliwe było dopasowanie charakteru generowanych raportów, do indywidualnych potrzeb. Niektóre oprogramowania posiadają szablony raportów, które wystarczy jedynie uzupełnić o stosowne dane. Warto również sprawdzić, czy możliwe jest generowanie raportów automatycznie oraz czy system archiwizuje te już stworzone dotychczas.

Jakie są zalety monitoringu floty pojazdów?

Jest mnóstwo powodów, które potwierdzają słuszność zastosowania monitoringu GPS w przypadku kontroli nad flotą samochodową. Dlaczego każda firma transportowa, niezależnie od wielkości i zasięgu działania powinna skorzystać z monitorowania GPS?

Monitoring floty to oszczędność kosztów operacyjnych i użytkowych

GPS w samochodzie ma wiele zalet. Jedną z nich jest sprawna analiza najczęściej wybieranych tras, co pozwala na znalezienie tych optymalnych (nie zawsze najkrótszych), co pozwoli na ograniczenie zbędnych przebiegów, a tym samym wpłynie na obniżenie kosztów utrzymania floty.

Oszczędność czasu

Stosowanie monitoringu GPS to również oszczędność czasu, a jak wiadomo, czas to pieniądz. Tak naprawdę wiele firm transportowych, które nie mają odpowiedniego systemu zarządzania pojazdami, traci mnóstwo czasu na szukanie zleceń, wykonywanie raportów itd., czyli wszystkich tych czynności, które mogłyby być wykonane automatyczne przy wykorzystaniu właściwego systemu monitorowania.

Redukcja przestojów

Monitoring floty GPS jest skutecznym sposobem na redukcję przestojów, co pozwala firmie transportowej na oszczędności I lepsze wykorzystanie swoich zasobów. Jak łatwo się domyślić, gdy pojazdy nie kursują, wówczas firma nie zarabia, a nawet zdarzyć się może, że nieco straci na takiej sytuacji. Dzięki szybkiemu dostępowi do statusu dostępności pojazdów można nie tylko wyeliminować większość przestojów, ale również przekonać się, z czego one wynikają. Monitoring organiczna również puste przebiegi (przejazd samochodów bez towarów), a tym samym zmniejsza zużycie paliwa.

Mniej formalności i papierologii

Stosowanie monitoringu GPS to również mniej formalności i konieczności wypełniania ręcznie dokumentów, chociażby kart drogowych czy kilometrówki. Kierowca nie musi zjeżdżać na bazę w celu wypełnienia raportu, wystarczy, że uzupełni odpowiednie dane z poziomu aplikacji mobilnej.

Zwiększone bezpieczeństwo

Stosowanie monitoringu floty jest istotne nie tylko z punktu widzenia sprawnego funkcjonowania firmy transportowej. Jest również bardzo ważne dla jej bezpieczeństwa, które w wielu przypadkach powinno być kwestią priorytetową. Kontrolowanie floty sprawia, że kierowcy jeżdżą płynnie, przy mniejszych prędkościach, co ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Większa konkurencyjność

Być może większość zarządzających firmami transportowymi nie ma świadomości tego, że stosowanie monitoringu GPS zwiększa konkurencyjność na rynku. Jest to możliwe między innymi dzięki uzyskiwaniu realnych oszczędności, podejmowanie decyzji na podstawie realnych danych I co pozwala na ulepszenie procesów I podejmowanie lepszych decyzji.

Niższe koszty ubezpieczenia

Stosując monitoring GPS, można obniżyć koszty wynikające z ubezpieczenia AC. Dzieje się tak dlatego, że przez coraz więcej firm ubezpieczeniowych monitorowanie pojazdów traktowane jest jako czynnik zniżkowy.

Zacznij teraz

Napisz do nas bezpośrednio na kontakt@omtech.pl lub zadzwoń 514 900 578
Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania oraz pokażemy Ci pełną wersję aplikacji.

 

Jeżeli jednak nie masz obecnie ochoty na rozmowę, to użyj formularza poniżej abyśmy mogli wysłać Ci dostęp do darmowej wersji demonstracyjnej.

www.smfonline.pl